Teh maraton, 12.02.2016.

Hrvatska zajednica tehničke kulture (HZTK) je najviše nacionalno tijelo tehničke kulture u Republici Hrvatskoj, a uz Tehnički muzej „Nikola Tesla“ u Zagrebu, sastoji se od 16 nacionalna saveza tehničke kulture, 19 županijskih, 34 gradske i 1 općinska zajednica tehničke kulture (ZTK). Ta jedina općinska zajednica je upravo Zajednica tehničke kulture općine Križ, koja broji 4 udruge: CB radio klub Križ, Foto video klub “35mm” Križ, Auto klub Križ i Robotičko-informatički klub Križ. Osim toga, pri Osnovnoj školi Milke Trnine djeluje i Učenička zadruga, kojoj je HZTK također krovna organizacija.

Hrvatska zajednica tehničke kulture ove godine slavi 70. godišnjicu djelovanja. Povodom tog velikog događaja, 4. veljače započeo je TEH MARATON – povezivanje Hrvatske pješačenjem, kojem je cilj promocija tehničke kulture i svih udruga i zajednica tehničke kulture koje su udružene u Hrvatsku zajednicu tehničke kulture, te ukazivanje na važnost tehničke kulture za razvoj pojedinca, ali i šire društvene zajednice.

Ovaj maraton će ishodati gospodina Đuka Pelcl, predsjednik Hrvatskog saveza CB radioklubova i osnivač građanskog CB radiokluba Sokol iz Požege. On će pješačiti 1400 kilometara dug put od Iloka do Prevlake. Planirana dnevna kilometraža je 40-ak kilometara, a dolazak na cilj je predviđen 14. ožujka 2016. u Prevlaci.

U petak, 12.2.2016. gospodin Pelcl je prošao put između Kutine i Ivanić-Grada. Oko 12:20 je prošao kroz centar Križa. Tom prilikom su mu učenici zadrugari OŠ Milke Trnine Križ i članovi tehničkih udruga Općine Križ pripremili prigodan program:

– stol s jabukama i jabučnim sokom u centru Križa (Učenička zadruga “Jabuka” OŠ Milke Trnine Križ ))

– šetnja s robotima i g. Pelclom (Robotičko-informatički klub Križ)

– fotografiranje prolaska kroz Križ (Foto video klub “35mm” Križ)

Članovi Robotičko-informatički klub Križ i Foto video klub “35mm” Križ su gospodina Pelcla dočekali kod kružnog toka i prohodali dio puta s njim, do centra i po Zagrebačkoj ulici prema obilaznici.

ZTKOK_28 ZTKOK_22